Radobýl
- Caprela
- 1. 11. 2023
- Minut čtení: 2
Jelikož teď marodím, mám zase trochu času sem něco napsat. Tentokrát o vrchu Radobýl nedaleko Litoměřic.
Kromě toho, že patří do CHKO České středohoří, můžete zde narazit na různé chráněné rostliny a živočichy, těžil se zde čedič a na jeho vrcholu je velký kříž, údajně byl i posvátným místem starých Slovanů. A právě proto jsme se ho společně s mužem rozhodli navštívit.
Působil na nás magicky, je z něj nádherný výhled do údolí a pokud máte rádi víno, tak jedině doporučuji. Pod Radobýlem máte možnost zastavit se v některém z místních vinařství.
Ale teď zpět ke Slovanům. O bohu Radegastovi jste už určitě slyšeli, bůh slunce a úrody, který má lví hlavu a tuří rohy. Uctíval ho kmen Ratarů. Možná ho znáte i pod jmény Radhošť, Radogost nebo právě Radobil.
Jeho socha na Radhošti je známá snad všem v naší republice. A hodně se mluví i o chrámu ve starém slovanském hradišti Retra, které bylo na území dnešního Maklenburska a bylo prý dokonce dvakrát úplně zničeno a znovu postaveno. Jenže podle některých pramenů, stála jedna významná Radobilova svatyně právě i zde na hoře Radobýl. Co se s ní mělo stát, to nevíme, možná byla vypaléna při příchodu křesťanství k nám, jak už to v té době chodilo. Ale netvrdím, že to tak doopravdy bylo, jsou to jen moje domněnky :D
Těžko říct, jestli tady chrám opravdu stál, nebo ne, ale nedivila bych se. Místo je to krásné a tejmné.
Dokonce zde seděl Karel Hynek Mácha, když opravoval svou novou báseň, když si všiml kouře, který šel z požáru v Litoměřicích. Rozběhl se dolů, aby pomáhal hasit a dál už víme, jak to s ním dopadlo. Podlehl zápalu plic a choleře, protože se během hašení nachladil a nalokal špinavé vody.
My naštěstí žádný oheň hasit nemuseli, jenom žízeň. Vzali jsme s sebou dvě plechovky našeho boha slunce, hojnosti a úrody. Aspoň na chvíli jsme ho vrátili zpět na jeho místo.




Více fotek zde: https://www.instagram.com/caprela1/
Comentarios